Plecaki

Ktoś wpadł na pomysł, aby do torby doszyć dwa paski i założyć ją na plecy. Prostota tego wynalazku z dużym powodzeniem przyjęła się na całym świecie. Z czasem plecak przechodził różnego rodzaje modyfikacje i proces ten tak naprawdę trwa do dzisiaj w zależności od pomysłu i przeznaczenia.

Plecaki dobre na wszystko

Rozróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje plecaków:


- plecak miejski – nieduży do zabrania najpotrzebniejszych drobiazgów o pojemności około trzydziestu litrów
- plecak wycieczkowy – większy plecak o pojemności w przedziale od trzydziestu do pięćdziesięciu litrów, wyposażony w dodatkowe akcesoria ułatwiające użytkowanie na szlaku. Plecak doskonale sprawdza się na wycieczkach od kilku do kilkunastodniowych.
- plecak turystyczny – pojemności takiego plecaka sięga nawet do dziewięćdziesięciu litrów, często wyposażony jest w stelaż, który w wygodny sposób pozwala pokonywać trudności terenowe. Standardem jest regulowany system pasków nośnych, szeroki, wygodny pas biodrowy, na którym tak naprawdę opiera się cały ciężar plecaka. Podzielona komora główna na dolną i górną oraz komin pozwalający zwiększyć pojemność, zewnętrzne kieszenie, klamry, paski służące do mocowania wyposażenia na zewnątrz plecaka. Standardem zazwyczaj jest wbudowany pokrowiec przeciw deszczowy.
- plecak wyprawowy – budową i wyposażeniem w zasadzie nie odbiega do plecaka turystycznego największą różnicą jest jego pojemność sięgająca do stu dwudziestu litrów. Przeznaczony na wypraw w trudno dostępne miejsca, gdzie wszystko trzeba przetransportować na własnych plecach.


Plecaki specjalistyczne


- plecak wspinaczkowy – niewielkiej budowy, pozbawiony zbędnych zewnętrznych akcesoriów, które mogłyby utrudniać poruszanie się w eksponowanym terenie skalnym, na piersi dodatkowe spięcie pasów naramiennych w celu stabilizacji plecaka.
- camelbak – służący do poruszania się z zapasem wody i piciem bez potrzeby zdejmowania z pleców
- dostawczy – najczęściej wykorzystywany przez dostawców pizzy
- kurierski – prosty, wodoodporny z rolowanym zapięciem, zaopatrzony w odblaskowe nadruki, chętnie używany przez kurierów rowerowych
- nosidełko dla dzieci – zapewnia bezpieczne poruszanie się z dziećmi podczas wędrówek
- fotograficzny – niezbędne wyposażenie, każdego fotografa poruszającego się w terenie, wewnątrz posiada regulowane na rzepy przegrody z pianki zabezpieczającej przenoszony sprzęt
- kostka – wojskowy plecak, który zakończył karierę w wojsku 1989 roku, dostępny w punktach sprzedaży demobilu.
- skiturowe – odpowiedni system nośny pozwala na komfortowe poruszanie się podczas podejścia oraz zjazdu przy zachowaniu należytej stabilności. Jedną z głównych cech takiego plecaka jest możliwość przytroczenia nart po skosie lub po dwóch stronach. Nie bagatelne znaczenie ma tutaj waga plecaka oraz specjalny plecak z systemem (ABS airbags ) pompowanych poduszek, statystyki dowodzą, że 97% osób porwanych przez lawinę same się odkopywały.
- plecak rowerowy zazwyczaj niewielkich rozmiarów, żeby nie obciążać zbytnio pleców podczas wielogodzinnej wyprawy. Plecaki powinny posiadać dedykowane miejsce na kask, kieszonki na zestaw naprawczy czy też możliwość przypięcia lampki rowerowej.
- trail running – specyfika takiego plecaka polega na bardzo dobrym trzymaniu się pleców, wyposażony w system nawadniania, bardzo dobrej wentylacji, niskiej wagi. Ponadto musi zapewniać nieograniczoną swobodę ruchów, dlatego też ma specjalnie skonstruowane pasy naramienne, pasek piersiowy i biodrowy.


Pozostałe rodzaje plecaków, jakie najczęściej spotykamy w życiu codziennym to plecaki miejskie, na laptopa, szkolne zwane również tornistrami czy dziecięce. Bogata oferta, z jaką się spotykany na rynku pozwala każdemu dobrać odpowiedni plecak do swoich potrzeb i wymagań.






Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja