Prawie wszystko o parasolach

Historia parasola


Parasol swoim początkiem sięga zamierzchłych cywilizacji Dalekiego Wschodu. Zanim parasol stał się tym, z czego jest znany dzisiaj, w gorącym klimacie jego rolą była ochrona przed palącym słońcem. Przeciwsłoneczne parasole swój debiut miały w Birmie, Chinach, Japonii już w XI wieku p. n. e. Ponad trzy tysiące lat temu w starożytnym Egipcie był przedmiotem kultu i atrybutem władzy najwyższej. W Grecji parasol doczekał się podobnej symboliki. Podczas znamienitych uroczystości czczących Posejdona i Atenę był nieodłącznym atrybutem.

Rzymianie natomiast docenili praktyczną stronę parasola, używali go do ochrony przed słońcem. W mrocznym średniowieczu rola parasola znacznie się zmniejszyła i zastąpiono go ascetycznym kapturem. Renesans parasola nastąpił w Italii w piętnastym wieku, niedługo potem stał się bardzo popularny na dworze paryskim. Nad znamienitymi głowami najbogatszych warstw społecznych parasole były noszone przez służbę. Parasol przeciwsłoneczny zrobił furorę wśród paryskich elegantek, był przedmiotem dodającym szyku i urody. Jako że moda nie zna granic, europejskie wyższe sfery stopniowo przejmowały modę paryską nawet mroczna i mglista Anglia.

Wraz z wymianą handlową z Dalekim Wschodem do Europy zaczęły napływać wzory chińskie ozdobione falbankami, kokardami, motywami roślinnymi, przeszywane złotymi nićmi a nawet drogocennymi kamieniami. Do wykonania rączek używano rzadkich drogich materiałów i srebra, łącznie z kością słoniową. Rączki te skrywały często puzderka z pudrem i lusterkiem. Kolejną fazę rozwoju parasola wyznaczył klimat panujący w Europie. Z funkcji typowo ozdobnej przeszedł metamorfozę do funkcji praktycznej chroniącej przed deszczem. Nijaki John Smith z synami w 1830 roku założyli manufakturę w Londynie przy Oxford Street. W ich początkowej fazie produkcji był to parasol przeciwdeszczowy skierowany dla klienteli męskiej. W tym okresie bowiem panie traktowały parasolki jako element ozdobny i taki stan trwał do końca dziewiętnastego wieku. W sytuacji, kiedy dama potrzebowała ochrony przed złymi warunkami pogodowymi mężczyzna rozpościerał swój parasol.


Rodzaje parasoli


Parasole można podzielić na dwie zasadnicze grupy, ze względu na sposób otwierania i mechanizm składania. W pierwszej grupie znajdziemy parasole manualne: otwierane i składane ręcznie, są to najprostsze i z reguły najtańsze parasole. Półautomatyczne: otwierane automatycznie poprzez naciśnięcie przycisku i składane ręcznie, bardzo popularny parasol w dobrej cenie. Automatyczne: otwierane i składane poprzez przycisk, praktyczne parasole i najpopularniejsze, rozmiar pozwala na noszenie w torebce lub w plecaku. Biorąc pod uwagę mechanizm składania, parasole dzielimy na ilość części składanego drąga, występują 1, 2, 3, 4 sekcyjne.

Drugą podkategorią parasoli jest podział ze względu na przeznaczenie. Parasol przeciwdeszczowy chroniący przed opadami  atmosferycznymi, zazwyczaj czasza jest wzmocniona przed porywami wiatru. Parasol przeciwsłoneczny, jego jedynym przeznaczeniem ochrona przed promieniami słońca, używany zazwyczaj przez kobiety. W ofercie znajdziemy parasole wykonane z różnego rodzaju tkanin, papieru, bogato zdobione i różnych kształtów. Do tej kategorii zaliczany również parasole plażowe. Parasolka ślubna specjalnego przeznaczenia, która spełnia funkcje dekoracyjne. Różnorodność fasonów pozwoli każdej pannie młodej dopasować parasolkę do swojej kreacji.

Z czego się robi parasole


Materiał użyty do szycia czaszy parasola zależy od klasy i jakości parasola. Podstawowym materiałem jest poliester, który występuje w kilku odmianach. Poliester pongee jest to wyrób z wyższej półki i pozwala złożyć parasol, gdy jest mokry. Są również materiały z użyciem teflonu, nylonu lub satyny i to one decydują o jakości i cenie.

Drugim elementem decydującym o jakości parasola jest stelaż. Najprostsza i najtańsza konstrukcja wykonana będzie z użyciem aluminium i trochę lepsza stalowa lub w połączeniu. Czasami pokrywa się je powłoką z tytanu dla podniesienia trwałości. Droższe modele buduje się z użyciem włókna szklanego i węglowego co wpływa znacznie na wytrzymałość konstrukcji i jej lekkość.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja