Skóry kaletnicze i odzieżowe

W czasach prehistorycznych, kiedy ludzie w celu pozyskania pożywienia rzucali kamieniami w dinozaury, już byli odziani w prymitywne ubrania ze skóry. Wraz z upływem czasu odzież była ulepszana i lepiej wyprawiana. W dniu dzisiejszym, przy obecnym stanie wiedzy i technicznych możliwościach, skórę możemy wyprawiać i przystosować w dowolny sposób. Nie zliczona mnogość rodzajów skóry występująca na rynku kaletniczym, odzieżowym czy obuwniczym jest naprawdę imponująca.

Charakterystyka skór



Podstawą do rozróżnienia rodzaju skóry jest określenie czy jest syntetyczna czy naturalna.

- „skóry syntetyczne” sztuczne, eko-skóry, imitacja skóry, skaj
- „skóry naturalne” , pozyskiwane od różnych gatunków zwierząt, poddawane garbowaniu i obróbce chemicznej

Trzy podstawowe sposoby na rozróżnienie skóry naturalnej od sztucznej.



Spód skóry
- skóra naturalna od spodniej strony posiada wyczuwalny w dotyku meszek, w dotyku przypomina to skórę zamszową, jest włóknista
- skóra sztuczna najczęściej podklejona jest materiałem


Zapach skóry
- skóra naturalna charakteryzuje się zapachem, intensywność zależy od sposobu obróbki i wykończenia
- skóra sztuczna pachnie materiałami chemicznymi, bez charakterystycznego zapachu dla skóry naturalnej


Dotyk skóry
- skóra naturalna charakteryzuje się miękkim dotykiem, elastycznością i delikatnością
- skóra sztuczna jest twarda i sztywna w dotyku


Rodzaje skór


W produkcji najczęściej spotykamy skóry bydlęce, świńskie, trochę droższe i delikatniejsze w dotyku skóry licowe, cielęce lub jagnięce. Inny przykładem skóry licowej jest skóra nappa i jest to skóra kozia, delikatna, miękka i niewoskowana. Ze względu na swoje właściwości wymaga dbałości w użytkowaniu i uwagi przy pielęgnacji. W codziennym obcowaniu z wyrobami ze skóry na pewno spotkamy nubuk, dość często mylony z zamszem czy welurem. Wspólną cechą tych skór jest wyczuwalny w dotyku meszek na powierzchni skóry. Jest to wynik sposobu obróbki powierzchni poprzez szlifowanie. Na nubuku po przeciągnięciu palcem po powierzchni, pozostaje jasny lub ciemny ślad. Zamsz charakteryzuje się dłuższym włosiem, a welur posiada gęste i grube włókna. Wysokiej jakości welur powstaje ze skór kozich i cielęcych. Są to skóry, które wymagają starannej uwagi i pielęgnacji.


Skóra lakierowana charakteryzuje się gładką, niemal lustrzaną powierzchnią o wysokim połysku. Efekt taki otrzymujemy poprzez użycie odpowiednich lakierów stosowanych w ostatnim etapie produkcji. Skórę można zdobić poprzez tłoczenia wzorów na jej powierzchni imitując różne egzotyczne wzory, np. węża, krokodyla, strusia itp. Elegancki charakter tego rodzaju skóry wykorzystywany jest do produkcji portfeli, torebek czy butów. W oczywisty sposób jest asortyment dedykowany przede wszystkim dla kobiet.


Bycast to skóra, która najczęściej wykorzystywana jest w meblarstwie do obić tapicerskich a od pewnego czasu z powodzeniem używana w galanterii. Skóra ta, na etapie produkcji, jest powierzchniowo impregnowana błoną poliuretanową, dzięki czemu jest odporna na zanieczyszczenia czy wilgoć. Dzięki takiej strukturze powierzchniowej odważniej możemy stosować środki do pielęgnacji, które nie wnikają w strukturę skóry.


Oczywiście artykuł ten nie wyczerpuje całego zagadnienia związanego z galanterią skórzaną. Mnogość pozostałych rodzajów skór, które wymagają specjalistycznych technik obróbki, a przez to ich wysublimowanego zastosowania, jest bardzo duży.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Rejestracja